Nasz blog 1 marca 2017 r. miał oficjalną premierę. Jak się to wszystko zaczęło i o co właściwie tyle krzyku?


Blog powstawał przez cały luty 2017 ale sam pomysł jego uruchomienia pojawił się dużo wcześniej, bo już w 2014 roku. Czemu tyle czasu potrzebowaliśmy na uruchomienie,  jaki krok będzie kolejny krok? Jak to się wszystko zaczęło, a także jaki cel przyświeca nam w związku ze wszystkimi składnikami brandu “Prawo w e-biznesie”? O tym m.in. w dzisiejszym wpisie.

Idea stworzenia bloga Prawowebiznesie.pl pojawiła się w mojej głowie po raz pierwszy, kiedy to wspólnie z dr. Maciejem Dutko planowaliśmy wydanie książki “Prawo w e-biznesie. Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby prowadzić e-biznes i spać spokojnie”. Kiedy poznałem Macieja, nasze spotkanie planowane na maksymalnie godzinę, przerodziło się w kilkugodzinną dyskusję na temat prowadzenia firmy, zmieniającego się w ekspresowym tempie prawa, a także przedsiębiorców, którzy muszą za tym wszystkim nadążyć.  To był czas, kiedy na polskich firmach żerowały jeszcze stowarzyszania konsumenckie, które pod pozorem ochrony praw konsumentów pozywały przedsiębiorców wręcz w hurtowych ilościach, zarabiając przy tym krocie na kosztach zastępstwa procesowego.

W trakcie naszego spotkania, razem z Maciejem, postawiliśmy sobie za cel poprawę świadomości wśród przedsiębiorców i pomoc im w odnalezieniu się w gąszczu przepisów. Główny filar tego działania oparliśmy na pomyśle stworzenia pierwszej w Polsce książki, która dotyczyć miała szeroko rozumianego prawa dla e-biznesu, a która w przeciwieństwie do publikacji naukowych, miała być napisana prostym i przystępnym językiem, opierając się głównie na naszej praktyce, a nie teorii przepisów, jak było to w przypadku podobnych publikacji ale o podłożu stricte naukowym.

W 9 miesięcy po naszym  spotkaniu (trzeba przyznać, że bardzo symboliczny termin) do księgarń trafiło: “Prawo w e-biznesie. Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby prowadzić e-biznes i spać spokojnie”. Książka bardzo szybko znalazła się na liście bestsellerów wydawnictwa Helion/Onepress i utrzymywała się tam przez parę miesięcy. To co nas szczególnie ucieszyło to ciepły odbiór książki wśród czytelników i bardzo pozytywne recenzje na samej stronie wydawnictwa, mimo że tematyka z pozoru mogła odstraszać.  Właśnie dobry odbiór wśród czytelników utwierdził nas w przekonaniu, że temat warto kontynuować.

Kolejnym krokiem, w połowie 2016 r., było stworzenie grupy na Facebooku, która zrzeszałaby nie tylko osoby zainteresowane samą tematyką prawa nowych technologii, ale przede wszystkim przedsiębiorców czy twórców startupów poszukujących odpowiedzi na nurtujące ich pytania, dotyczące właśnie zagadnień prawnych prowadzonych przez nich biznesów. Grupa działa całkowicie pro bono i każdy kto zada tam pytanie otrzyma odpowiedź całkowicie za darmo! Jeżeli sprawa wymaga głębszej analizy z reguły proponujemy pomoc na mocno preferencyjnych warunkach.

Od początku marca 2017 do książki i grupy na Facebooku dołączył również ten blog , jako kolejna składowa brandu “Prawo w e-biznesie”. Nie jest to jednak nasze ostatnie słowo! Kolejnym krokiem będzie podcast, który uzupełni działanie bloga, a także pozostałych projektów (książki oraz grupy na Fb). Podcast będzie dostępny w serwsie Youtube, Soundcloud, a także w Apple Store i Google Play. Podcast będzie skierowany przede wszystkim dla tych, którzy nie mają czasu na aktywne śledzenie bloga i czytanie udostępnianych tam treści, a wolą wykorzystać czas wolny w trakcie prowadzenia samochodu, uprawiania sportu lub każdej innej czynności która nie pozwala na czytanie. W ramach podcastu będą poruszane tematy, które zostały opisane na blogu, a które wymagają uzupełnienia lub wzbudzą zainteresowanie wśród czytelników.

Uruchomienie podcastu planujemy już w połowie marca 2017 r.

Póki co zapraszamy do:

Jakub Szajdziński
Partner Zarządzający
ENSIS Kancelaria Doradztwa Prawnego
Cioczek & Szajdziński Spółka Cywilna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *