Kolejna kara od Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych – 2 830 410 zł dla Morele.net

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył kolejną (trzecią, od początku istnienia urzędu) karę za nieprawidłowe przetwarzanie danych osobowych. Nałożona kara jest dotychczas najwyższą i wynieść ma 2 830 410 zł. Sprawa dotyczy ataku hakerskiego, a co za tym idzie wycieku danych, który miał miejsce w sklepie Morele.net, jeszcze w 2018 r. W związku z incydentem do sieci trafić miała baza zawierająca dane 2,5 mln klientów. Sam incydent wydarzył się w listopadzie, spółka Morele.net Sp. z o.o. potwierdziła wyciek w grudniu 2018 roku.

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, może w trybie decyzji administracyjnej nałożyć na przedsiębiorców będących administratorami danych osobowych, karę nawet do 20 000 000 mln euro lub 4% zeszłorocznego, światowego obrotu przedsiębiorstwa. W przypadku organów administracji publicznej, kara może wynieść do 100 000 złotych, publiczne instytucje kultury zagrożone są nałożeniem kary w wysokości do 10 000 złotych.

Kary stanowią dochód budżetu państwa, a odwołać się od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych można przez skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Termin odwołania to 30 dni. W przypadku nieskorzystania ze wspomnianego powyżej środka zaskarżenia, kara powinna zostać uiszczona w ciągu kolejnych 14 dni (od upływu czasu na odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego).

Według wstępnych doniesień prasowych spółka Morele.net Sp. z o.o. zapowiedziałoa odwołanie się od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Jakub Szajdziński
Partner Zarządzający
ENSIS Kancelaria Prawna
Cioczek & Szajdziński Sp.j.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w zakresie ochrony danych osobowych, skontaktuj się ze mną: https://ensiskancelaria.com/jakub-szajdzinski/

Jeżeli chcesz pozostawać na bieżąco z nowymi przepisami zapraszamy do dołączenia do naszej grupy na Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *