Oświadczenia osób obsługujących kasy fiskalne – od 1 maja 2019 r. nowy obowiązek przedsiębiorców.

Od 1 maja 2019 r. weszło w życie rozporządzenie z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących, które nałożyło na podatników nowe obowiązki. Jeżeli zatrudnia się osoby pracujące przy kasach rejestrujących – fiskalnych (w szczególności dotyczy to sklepów stacjonarnych połączonych z obsługą kasy rejestrującej, ale również każdego kto prowadzi w ten sposób ewidencję czynności sprzedaży), konieczne jest odebranie od takich pracowników/współpracowników oświadczenia o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji.

Dokumenty te stanowią wzory do rozporządzenia, które udostępniamy tutaj: oświadczenie

Należy pamiętać, że oświadczenie musi być w całości wypełnione, a każdy pracownik pracujący i mający styczność z kasą rejestrującą powinien podpisać je we właściwym miejscu.

Oświadczenia powinny być sporządzone w dwóch egzemplarzach, jeden dla pracodawcy pracodawcy i jeden dla pracownika/współpracownika.

Obecni pracownicy powinni złożyć podpis do 31 maja 2019 r., nowi pracownicy powinni podpisać oświadczenie przed dopuszczeniem do kasy fiskalnej.

Oświadczenia powinny być przechowywane w trakcie trwania stosunku pracy (lub w trakcie trwania umowy o współpracy), a także przez 5 lat od ustania stosunku pracy/współpracy, gdyż tyle wynosi okres przedawnienia odpowiedzialności karno-skarbowej w sprawach, o których mowa w treści informacji.

Pracownik/współpracownik zajmujący się w ramach swoich obowiązków kasą rejestrującą nie może odmówić podpisania oświadczenia, gdyż obowiązek jego odebrania nakładają na firmy (podatników) obowiązujące przepisy prawa.

Martyniusz Rak
Radca Prawny
ENSIS Kancelaria Prawna
Cioczek & Szajdziński Sp.j.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w zakresie ochrony danych osobowych, skontaktuj się z nami: https://ensiskancelaria.com/kontakt/

Jeżeli chcesz pozostawać na bieżąco z nowymi przepisami zapraszamy do dołączenia do naszej grupy na Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *